Prawo Zemsty

Prawo Zemsty

Tytuł oryginalny: Law Abiding Citizen

Reżyseria: F. Gary Gray

Obsada: Gerard Butler, Jamie Foxx

Nikt z nas już nie żyje złudzeniami, że sprawiedliwość i prawda są najwyższymi wartościami naszego świata. Przymykamy oczy; nie chcemy o tym rozmawiać; wzruszamy ramionami jak stworzenia, które pogodziły się już ze swoim losem. Film ‘Prawo Zemsty’ pokazuje postawę, którą każdy człowiek rozumie. Nie twierdzę, że wszyscy się z tym zgadzamy, ale tylko i wyłącznie ignoranci nie potrafią pojąć decyzji podjętych przez głównego bohatera. Co więcej, oglądając ten film zacieramy ręce mając nadzieję, że chociaż na ekranie zobaczymy fragment rzeczywistości, o którą w głębi duszy wiemy, że warto walczyć.

Niedawno rozmawiałem o śmierci na moim kanale na youtube. Otrzymałem mnóstwo odpowiedzi i historii osobistych potwierdzających, że nie jestem sam. Teraz chciałbym pójść o krok dalej. Może i wybieram się w niebezpieczne terytoria, ale czasami trzeba sobie powiedzieć ‘teraz lub nigdy’.

Ciągle słyszymy, że w celu ochrony życia musimy zostać w domu, nosić maski i poddać się szczepionce. Jak mantra powtarza się nam, że władcy świata troszczą się o nasze życie i nasz dobrobyt. Gdzie jest granicu fałszu? Jak możemy nadal ufać ludziom, którzy oszukują nas już od lat? W którym momencie zatrzymamy się podczas naszych codziennych sprawunków by powiedzieć ‘dość’? Jaką mamy pewność, że pewnego dnia nie będzie na to za późno?

Obnażając zepsuty system, w którym żyjemy, film ‘Prawo Zemsty’ skierowuje naszą uwagę na te właśnie pytania. Odpowiedzmy sobie na nie sami; w szczerości. I pamiętajmy, że nie jesteśmy jak owce, które muszą godzić się na decyzje, które nie mają sensu, i które promują tylko i wyłącznie drobną elitę społeczeństwa.

Wykonujesz tylko swoją prace? Czyżby? Weź więc swój służbowy pistolet, połóż go przed sobą i zastanów się jak wielką moc on posiada. Zapytaj siebie, czy aby na pewno mierzysz nim we właściwym kierunku.

Przestańmy się już oszukiwać, że nasze życie naprawdę cokolwiek znaczy dla ludzi, którzy stanowią prawa. Oczekuje się od nas wyłącznie posłuszeństwa. Nic więcej. Nie ma już znaczenia logika, sprawiedliwość, prawda i dobro. Te wartości, którymi sami smarujemy sobie oczy przed snem odeszły już dawno w niepamięć. Obejrzyj ten film. Spójrz w głąb siebie. Następnie rozejrzyj się wokoło i powiedz szczerze, co zostało jeszcze z tych wartości, o których uczono cię w dzieciństwie.

Odpowiedzią jest święte nieposłuszeństwo bo walka niczego nie rozwiązuje. Widzieliśmy to setki i tysiące razy. Nasz kraj przerabiał to wystarczająco często, żebyśmy dzisiaj już nie zapomnieli. Nie zapominaj tylko, kto ci odbiera wolność, kto stawia zakazy. Bo nie jest to ani twój sąsiad, ani twój brat. Nie szukaj kozła ofiarnego tylko faktycznego winowajcy. I powiedz ‘DOŚĆ!’.